ארגון מגדלי הירקות
חיפוש באתר
 
   
עוד באתר
 
תקשורת
עובדים וכוח אדם
ביטוח
יצוא ויצואנים
תעשייה
בשווקים וברשתות
בטיחות
על הפרק
ירקות ובריאות
תפקידים מנויים ופרסים
מן העולם
כותבים על יוסטה
אתרים מומלצים
הוועידה ה-14

תקליט המחירים

 

 

תקליט המחירים

 

נושא זה הוא בעייתי ומסובך. כל המסחר בירקות פועל כיום לפי אדם אחד, שמבקר אצל סוחרים ורושם את המחירים. הנתונים מגיעים למועצת הצמחים ומדי בוקר מתפרסמים. נקודת מפגש זו יוצרת הרבה בעיות בין המגדלים לסוחרי שוק ובין הרשתות למגדלים. אין מסחר אמיתי.

כמזכיר הארגון, אני שומע את הטענות של כל הצדדים, סוחרים, מגדלים, בתי אריזה, ומנסה למצוא את הדרך הטובה לאיתור האיזון. ברור שכיום, המועצה היא הגוף היחיד שבאמצעותו ניתן להסדיר תחום זה, וכי זה הרע במיעוטו, ועד כה לא נמצא שום שיטה שתחליף את הקיים.

בישיבה שקיימו לאחרונה כל הנוגעים בדבר, לבסוף הוחלט, שבחודש הקרוב ננסה לתקן מספר פרמטרים, כדי שהתקליט יהיה אמיתי ולא מנותק מהנעשה בשוק. איך זה יתנהל?

הסוקר של מועצת הירקות ימשיך לבצע פעילותו כרגיל, אך בנוסף תתקיים סקירה נוספת של 10 סיטונאים מתל אביב, שאולי יתווספו אליהם 2 מירושלים ו-2 מחיפה וכן בית אריזה אחד. כל הסיטונאים המשתתפים בסקירה חותמים על מסמך משפטי, לפיו המחירים שמסרו הם אכן אלה שבהם נמכרה תוצרתם.

במידה שגם ניסיון זה לא יצליח, נשקול ניסיון של ביטול תקליט לחודש, ונראה איך המערכת פועלת ללא מנגנון זה. במידה שלא נצליח בשני הניסיונות הללו, נחזור למצב בו לא ניתן לכל גוף שהוא התערבות בנעשה בפרסום המחירים.

 

מאיר יפרח

   

ארגון מגדלי ירקות-אגודה חקלאית שיתופית © 2008, רח קפלן 2, ת.ד. 40006, מיקוד 61400 ת"א, טל 036090050 irgun@yerakot.org.il
כל הזכויות שמורות לארגון מגדלי הירקות בישראל © 2008