ארגון מגדלי הירקות
חיפוש באתר
 
   
עוד באתר
 
תקשורת
עובדים וכוח אדם
ביטוח
יצוא ויצואנים
תעשייה
בשווקים וברשתות
בטיחות
על הפרק
ירקות ובריאות
תפקידים מנויים ופרסים
מן העולם
כותבים על יוסטה
אתרים מומלצים
הוועידה ה-14

של מי המים האלה?

עמוד הבית>תקשורת>של מי המים האלה?
 

בחלוקה ההיסטורית של המים היה הרבה שכל בזמנו, כאשר ההתיישבות עסקה כולה בחקלאות. מאז התנאים השתנו לחלוטין, וכיום הממסד החקלאי אינו רוצה לגעת בסוגייה מסובכת זו ולפתור את השאלה למי שייכות מכסות המים ההיסטוריות בחקלאות, האם לחקלאים או למדינה. בקיבוצים הבעיה קלה יותר לפתרון, היות שלמעשה המדובר בצרכן אחד, אך במושבים, במושבות ובכפרים הסוגייה מסובכת ומורכבת.

 

בראש ובראשונה, ללא כל ספק, המים צריכים לעמוד לרשות החקלאים המעבדים בפועל, שהרי לכך נועדו הקצאות מים אלה. אלא שבמרוצת הזמן שימשו המכסות קרדום לחפור בו, וכיום הם עוברים מיד ליד במגזרים השונים, לכל המרבה במחיר. גם האגודות לא טמנו ידן בצלחת, וגם הן גילו את הפוטנציאל במסחר המים, על מנת להחזיק את האגודה.

 

היקף התופעה והעיוות בחלוקת המכסות הפנימיות תלוי באגודה ובמספר החקלאים הנמצאים בה. ככל שהחקלאים מעטים, כך העיוות הולך וגדל. לעתים מכסות המים של כל המושב נמצאות בידי מספר חקלאים בודדים, לעומת מושב שבו מספר חקלאים גדול עם כמות קטנה של מים.

 

לאחר שמניתי את כל החסרונות וההתלבטויות, השאלה היא מה עושים. האוצר מציב לפתחנו מסלול של ביטול המכסות, כאשר לכל סוג מים ייקבע מחיר בהתאם לעלויות, וכל מי שנזקק - ישתמש לפי רצונו. זה בוודאי מפתה ומאתגר לפתוח ברז מים לשימוש זמין, מיידי ובכל כמות, כמו צריכת חשמל בבית. כמויות בלתי מוגבלות יעמדו לרשות כל מי שפותח את הברז.

השאלה הגדולה היא, האם יתאמו עם משרד החקלאות את מחיר המים בהתאם לעלויות.

 

לאור מה שנאמר לעיל, נראה לי שנמשיך לשמור על מכסות המים, בהתאם להסכם המים שהושג עם התאחדות חקלאי ישראל, ואולי נעיז להרים את המסך ממכסות האגודה כדי לזהות את המשתמשים בפועל לפי צריכה של 5-3 השנים האחרונות, עם תקרה למשק מודל שייקבע על-ידי המשרד. המערכת תפעל לפי היצע וביקוש, כדי לא לגרום לעודפים ול"התפרעות" של גופים גדולים ובעלי הון, אשר ישתלטו על כמות המים בצינור. הקשר יהיה ישיר בין החקלאים הפעילים לבין רשות המים, עד שיתאזן השוק. כל תוספת מים, מעבר להסכם המים, תהיה במחיר שוק שייקבע בהסכמה עם החקלאים, באמצעות נציגיהם בארגונים ובהתאחדות חקלאי ישראל.

 

כל רפורמה, אשר תהיה, חייבת לשים מול עיניה את השמירה על החקלאים האמיתיים, שהם המגדלים בפועל וצרכני המים.

אין לי ספק שמצב חדש זה יכול להבריא חלק ניכר מהבעיות הכלכליות והחברתיות, שהן נחלתם של החקלאים כיום.

 

     מאיר יפרח

ארגון מגדלי ירקות-אגודה חקלאית שיתופית © 2008, רח קפלן 2, ת.ד. 40006, מיקוד 61400 ת"א, טל 036090050 irgun@yerakot.org.il
כל הזכויות שמורות לארגון מגדלי הירקות בישראל © 2008