ארגון מגדלי הירקות
חיפוש באתר
 
   
עוד באתר
 
תקשורת
עובדים וכוח אדם
ביטוח
יצוא ויצואנים
תעשייה
בשווקים וברשתות
בטיחות
על הפרק
ירקות ובריאות
תפקידים מנויים ופרסים
מן העולם
כותבים על יוסטה
אתרים מומלצים
הוועידה ה-14

החקלאים מוחים על הפרת ההסכם עם הממשלה שנחתם עם התאחדות חקלאי ישראל

עמוד הבית>ספריית מאמרים חופשיים>עובדים וכוח אדם>החקלאים מוחים על הפרת ההסכם עם הממשלה שנחתם עם התאחדות חקלאי ישראל
 

מחאת החקלאים החלה בערבה. מאות חקלאים חסמו את כביש הערבה, במסגרת מאבקם נגד עצירת כניסתם של עובדים זרים לחקלאות. החקלאים מחו וקראו כי הם נלחמים על זכותם לקטוף את יבולם ולהמשיך לקיים התיישבות בערבה, תוך דרישה מהממשלה לטפל בנושא בסדר עדיפות עליון. עונת יצוא הפלפל בערבה בפתח, ומאות עובדים חסרים לקטיף.

מה למעשה קרה. משרדי החקלאות והאוצר והתאחדות חקלאי ישראל חתמו על הסכם ארוך טווח, לפיו ייפתחו השמים מיידית להשלמת מספר העובדים הנדרשים לחקלאות, במקביל להפחתה מדורגת במהלך השנים במספר העובדים מול השקעת סכומים נכבדים בפיתוח מיכון חוסך כוח אדם לחקלאות. אולם, בשל מאבקים שמנהלת הממשלה עם חברות כוח האדם, על גב החקלאים, תוך הנהגת בירוקרטיה קשה, לא הותרה כניסת עובדים לחקלאות, והשטחים זועקים לידיים עובדות.

התאחדות חקלאי ישראל וארגוני המגדלים החליטו להסלים את המאבק לכל רחבי הארץ, וחקלאים ובני משפחותיהם חסמו ביום א', 8.11.09, 14 צמתים מרכזיות ברחבי הארץ, ממבואות קריית שמונה ועד לערבה, בעזרת כלים כבדים וטרקטורים.

הצמתים שנחסמו הם: הערבה, הנגב, סעד, יד מרדכי, אחווה, שדה התעופה לוד, דרור, הרוא"ה, פרדיס, מגידו, בית שאן, צמח, ראש פינה-מחניים וקריית שמונה.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, מסר שממשלת ישראל לא מותירה לחקלאים שום ברירה אלא להחריף את צעדי המחאה, כדי להביא ליישום ההסכם שהממשלה חתמה איתם לפני חודשים מעטים. למרבה הצער הפעולות הנקודתיות שבוצעו עד כה לא נשאו פרי, אמר וילן, ולכן המאבק הופך לארצי ורחב היקף. איננו מבקשים תוספת עובדים, כפי שיש המנסים להציג זאת, הדגיש, אלא דורשים שיתירו את בואם של 5,000 עובדים מתאילנד במקום עובדים שסיימו את עבודתם אצלנו וחזרו לארצם במהלך השנה.

לדברי וילן, פקידי משרד הפנים מעלים חדשות לבקרים קשיים ודרישות נוספות, כדי שיוכלו לאסור את בואם של העובדים, למרות שהעסקת העובדים בחקלאות מתבצעת בצורה מסודרת ותקינה.

אנו מצטערים על כך שמאבקנו עומד לפגוע באזרחי המדינה, אומר וילן, אבל אין לנו כל ברירה. המאבק שלנו צריך להיות חשוב לכל אזרח שומר חוק וסדר במדינת ישראל, כי אם החלטות הממשלה לא שוות את הנייר שעליו הן חתומות, המשמעות היא התפרקות שלטונית.

ארגון מגדלי ירקות-אגודה חקלאית שיתופית © 2008, רח קפלן 2, ת.ד. 40006, מיקוד 61400 ת"א, טל 036090050 irgun@yerakot.org.il
כל הזכויות שמורות לארגון מגדלי הירקות בישראל © 2008